Čištění trekových bot:
Vyjměte šňůrky a odstraňte veškeré volné nečistoty měkkým kartáčem. Pokud je podrážka boty skutečně velmi špinavá, použijte kartáč s tvrdými štětinami.
Po takovémto zevrubném očištění boty od největší špíny přijde na řadu mokré čištění. Není třeba boty namáčet do umyvadla, dlouho by potom usychaly. Stačí, když si namočíte kus čistého hadru, měl by mít takovou texturu, která na botě nezanechává vlákna.
Ještě na vlhké boty nastříkejte nepromokavý sprej. Vzdálenost by měla být střední, něco okolo 10 – 15 centimetry. Hlavně dbejte na to, aby se sprej dostal na švy obuvi, protože právě tyto části jsou skulinkami, kudy může při dešti proniknout voda do obuvi. Takto ošetřenou botu nechte vyschnout.
Pokud jsou trekové boty kožené, budou velmi náchylné k prasknutí. Abyste prasknutí kůže zabránili, je třeba použít kondicionér speciálně určený pro koženou trekovou obuv. Kondicionér totiž pomáhá udržet pružnost boty. V tomto případě však neplatí, že čím více kondicionéru, tím se zachová dlouhodobá vitálnost bot. Příliš mnoho kondicionéru může naopak botám uškodit v tom smyslu, že kůže zvláční a ztratí svou pevnost. Kondicionér je kompatibilní s vodě odolnou koženou obuví,takže při jeho aplikace si nemůže stát, že by boty ztratily svou prodyšnost.
Kondicionér na boty se vrství ještě na vlhkou očištěnou obuv. Nanáší se v malých vrstvách pomocí hadříku a krouživými pohyby se zapracovává do boty. Před nánosem další vrstvy kondicionéru je třeba ale počkat do zaschnutí první vrstvy. Nanášejte maximálně tři vrstvy kondicionéru.
Čištění a ochranná péče by se měla dělat hned po skončení túry. Až budete chtít nechat svou trekovou obuv oschnout, dejte jí mimo přímý topič jako je slunce nebo kamna. Takováto vyšší teplota má neblahý vliv na lepení boty. U kožených materiálů může dokonce dojít i k smrštění celé boty. Další triky na péči o rekovou obuv .