Také milujete staré filmy pro pamětníky z éry černobílé filmové produkce? Z té doby bývá často k vidění stínící technika klasických stahovacích látkových rolet. Je to osvědčený způsob, jak efektivně zastínit prostor a přitom se vyhnout plechovým lamelám, které jsou příliš chladné a neosobní, a rozhodně nepatří k oblíbeným estetickým prvkům v domácnosti.
Stínící technika se však neustále vyvíjí rychlým tempem a tak jistě není překvapivé, že se někdo pokusil spojit výhody obou těchto řešení v jeden celek. Vyhnout se plechovým úzkým proužkům lamel, nahradit je širšími pruhy látky a zároveň využít stahovacího jevu rotačního válce, který je základním principem klasických rolet.
Co víme o roletách den a noc
Jsou překrásnou ozdobou interiéru – klasické látkové závěsy či záclony dotváří v bytě útulné prostředí, proto je také mají mnozí z nás stále v oknech, aby jimi zakryli plechové žaluzie. Plech je zkrátka plech, i když je to třeba tenký a barevný hliník. Kdybyste si zhotovili závěs z barevného eloxovaného hliníkového plátu, bude to vypadat podivně a rozhodně ne útulně. Rolety den a noc plní zároveň funkci žaluzií (překrývají se a různě mění poloha transparentních a barevných látkových proužků) a zároveň vytváří vkusný doplněk, aniž byste museli okna či dveře zakrývat závěsy a záclonami.
Vytváří jiný typ zastínění – zatemnění místnosti roletami den a noc je odlišné od ostatní stínící techniky, zejména klasických vodorovných hliníkových lamel. Je to dáno průsvitem světla skrze pruhy látky, tím vzniká příjemnější přítmí, útulnější a teplejší. Světlo skrze hliník neprosvítá a místnost je pak příliš temná, což je žádoucí např. v kanceláři či na jiném pracovišti, zatímco v domácnosti uvítáme spíše komornější atmosféru. Rolety lze samozřejmě také zcela nebo zčásti vytáhnout a podle potřeby tak regulovat přímý průnik světla, např. na pracovní stůl.