Většina lidí, pokud si chce pořídit nové bydlení, se bez hypotéky neobejde. To platí zvláště o těch mladých, kteří nemohou získat peníze prodejem svého starého domova. A pokud jim rodiče nezaložili například stavební spoření již v dětském věku, nezbyde jim často nic jiného než si vzít hypotéku.
Jednou z těch méně známých typů, které je možné si vzít, je americká hypotéka FAHD. Zde není často potřeba dokládat příjem ani mít ručitele, avšak je nutné počítat s tím, že ručíte nemovitostí, kterou si kupujete. Ta se stává majetkem poskytovatele až do chvíle, kdy dlužník splatí kompletně svůj dluh, ačkoliv ji samozřejmě může běžně užívat.
Zdálo by se tedy, že je vhodná pro širokou škálu klientů. Koneckonců, nepotřebujete ručitele, nemusíte dokazovat příjem, a často je možné si ji vzít po internetu. Přesto však není příliš oblíbená. To má samozřejmě svůj původ.
Tím hlavním je poměrně velká nedůvěra lidí u nás, kteří nejsou na tento typ hypotéky zvyklí. Preferují tedy v naprosté většině tu klasickou. Z tohoto důvodu si ji berou především mladí lidé, kteří jsou přeci jen přizpůsobivější a otevřenější novým věcem.
Také je pravdou, že právě mladí lidé nemají jiný způsob, jak potřebné peníze získat. Nemohou například prodat svou stávající nemovitost a získat peníze tímto způsobem. Proto právě oni jsou těmi nejvhodnějšími kandidáty pro tento typ.
Je však potřeba si uvědomit, že o svůj nový dům můžeme velmi snadno přijít. Pokud totiž nebudeme řádně splácet, pak nás poskytovatel může snadno vystěhovat a nemovitost prodat v aukci, aby získal zpět půjčené peníze.
Proto je dobré si předem dobře promyslet, zda skutečně máme dostatek peněz na to, abychom si mohli dovolit splácet, a to i v případě dočasné ztráty zaměstnání či dlouhodobé nemoci. Jen tak si skutečně zajistíme, že všechno opravdu dobře dopadne, a my se budeme moci radovat z nového domova.